Genel Bilgiler


Fashion Design (Moda Tasarımı) Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve New York' Devlet Üniversitesi’ne bağlı Fashion Institute of Technology (FIT) arasında yapılan işbirliği sonucunda açılmış bir “Çift Diploma” Programıdır. Öğrenciler, eğitimlerinin 5 yarılını (1.yıl güz-bahar, 2. yıl güz dönemi ile 3. yıl güz-bahar) İTÜ-İstanbul'da, 4 yarıyılını (2. yıl bahar ve yaz dönemleri ile 4. yıl güz ve bahar dönemleri) ise FIT- New York'da gerçekleştireceklerdir.

YGS sınavından 180 ve üzeri puan alan ve programa ilgi duyan öğrenciler hazırladıkları portfolyo ile beraber programa ön başvuruda bulunabilirler. İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na (Ayazağa Yerleşkesi-İstanbul) yapılan başvuruya ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar için Haziran ayı sonrasında www.sis.itu.edu.tr adresinde yayınlanacak olan Moda Tasarımı Programı ile ilgili duyuruları takip ediniz. Portfolyo hazırlama ile ilgili detaylı bilgi için ise Tasarım Testi ve Portfolyo menüsünü takip ediniz. Ön başvuru sürecini tamamlamış olan öğrenciler, değerlendirmeye alınarak Temmuz ayı sonlarına doğru yetenek sınavı ve mülakata tabi tutulurlar. Sınavı başarıyla tamamlamış olan öğrencilerin listesi ilan edilir ve kayıt işlemleri tamamlanır.

Moda Tasarımı Programı’nda dersler İngilizce olarak verilecektir. Öğrencilerin öğrenime başlayabilmeleri için yeterli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Bu sebeple, öğrenciler İngilizce dil seviyesini tespit eden TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavına girip başarılı olmak zorundadırlar. Programa kabul edilen; fakat yazılı TOEFL sınavından en az 550, bilgisayar ortamında yapılan TOEFL sınavından en az 213 veya internet tabanlı TOEFL sınavından 80 puan alamayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu’nda yoğun İngilizce eğitimi alacaklardır. Öğrenciler, bir yıl yoğun İngilizce eğitiminden sonra, programa başlamadan yeniden TOEFL sınavına girip yukarıda belirtilen puanı almak zorundadırlar. Öğrenciler TOEFL koşulunu sağlamadıkları sürece lisans programına başlayamazlar. Öğrencilere TOEFL koşulunu sağlamaları için en fazla iki yıl verilir. 2 yıl sonunda TOEFL koşulunu sağlayamayan öğrencilerin kaydı silinir.
 

2012-2013 eğitim-öğretim yılı için programın her akademik yılı başına öğrenim ücreti 1. yıl 10,000 TL, 2.yıl 5,000 TL (İTÜ Güz Dönemi) ile yaklaşık 17,500 ABD Doları (FIT-Bahar ve Yaz Dönemi), 3.yıl 10,000 TL (İTÜ-Güz ve Bahar Dönemleri) ve 4. yıl yaklaşık 17,500 ABD Doları (FIT-Güz ve Bahar Dönemleri) olarak belirlenmiş olup, bu ücretler Fashion Institute of Technology'nin öğrenim ücreti ve temel harçlarından ve Türkiye'deki üniversitesinin kayıt ücretinden oluşmaktadır. Öğrencinin FIT'de bulunacağı süre içinde yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacağı harcamanın akademik dönem başına yaklaşık 10,000 ABD Doları tutacağı tahmin edilmektedir. Yukarıda belirtilen yıllık öğrenim ücretleri lisans eğitimini kapsamaktadır. Türkiye'de ki üniversitelerinde İngilizce Hazırlık Okulu'na devam edecek öğrenciler için öğrenim ücreti ayrıca alınacaktır (7,700 TL/yıl).

Önümüzdeki yıllarda öğrenim ücretlerinde meydana gelebilecek artışlar her eğitim-öğretim yılı başından önce öğrencilere ayrıca duyurulacak ve giriş yılına bakılmaksızın tüm öğrenciler o yıl için ilan edilecek yeni öğrenim ücretlerine tabi olacaklardır.

Program hakkında detaylı bilgi için Suny programlarının Türkiye şubesi web sitesini http://www.suny.edu.tr/ ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21.03.2012

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi
İnönü Caddesi, No: 65 Gümüssuyu (34437) - Beyoğlu, İSTANBUL
Tel: +90 212 293 13 00 (50 Hat) Dahili: 2830 +90 212 251 88 08 Faks: +90 212 251 88 29