Staj Bilgileri


Staj Bilgileri

FABRİKA STAJI YAPACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE:

1. Öğrenciler Staj Kayıt Sistemine yapacakları staj bilgilerini girerken, firma aynı olsa bile, kayıtlarını herbir staj için ayrı ayrı girmeleri gerekmektedir.

Ör: Staj Türü Alanına; İplik - Dokuma - Örme - Boya/Apre - Konfeksiyon - Planlama/Organizasyon/Laboratuvar şeklinde giriş yapılarak toplamda 6 adet staj kaydı olmalıdır.

2. Fakülte tarafından kendisine staj yapılacak firmanın ayarlanması talebinde bulunacak öğrenci, firma kontenjan duyurusu web sayfasında yayınlandıktan sonra ismini ilgili listeye yazdırarak başvurusunu gerçekleştirecektir. Firmalardan alınan kontenjanlara öğrenciler başvuru sırasına göre yerleştirileceklerdir. Başvuru Dönemi Ocak-Şubat aylarıdır.

3. Fakültemiz’e staj kontenjanından yararlanmak üzere başvuran öğrenciler, kendilerine bireysel olarak staj yeri ayarladıkları takdirde, staj yapacakları yer ve tarihleri Şubat ayı sonuna kadar bildireceklerdir. Aksi takdirde okul kontenjanından yerleştirildikleri firmalarda staj yapmak zorundadırlar.

4. Kendi imkanları ile staj yeri bulan öğrencilerin, Bahar Döneminin ilk üç haftası içerisinde, belirledikleri firmanın yapacakları staj için uygun olup olmadığını, Staj Komisyonundaki ilgili hocalara onaylatması gerekmektedir.

5. Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin yapmakla yükümlü oldukları 3 grup staj bulunmaktadır:

Staj 1- 14 işgünü Atölye stajı (2 dönemde - Ağustos/Eylül gibi - yapılmaktadır. Başvuru Tarihi: Nisan Ayı)

Staj 2- 8 işgünü İplik + 8 işgünü Dokuma + 4 işgünü Örme

Staj 3- 10 işgünü Boya-apre + 5 işgünü Konfeksiyon + 5 işgünü Organizasyon-planlama-laboratuar

6. Öğrencilerin defterlerinde ansiklopedik bilgilerden ziyade, firmada öğrendikleri ve firmadan edindikleri bilgiler yer alacaktır. Stajın yapıldığı firmanın makina parkı ile deftere yazılan bilgilerin uyması gerekmektedir. Firmada olmadığı halde staj programında yer aldığı gerekçesiyle bir makinanın veya prosesin deftere yazılması durumunda staj geçersiz olur.

7. Staj defterleri güz döneminde okulların açılmasını takip eden ilk hafta içerisinde teslim edilecektir.

8. Staj defterleri elde, tükenmez veya dolmakalem kullanılarak yazılacaktır.

9. Cumartesi günleri, firmadan yazı getirildiği taktirde iş günü olarak sayılabilir. 30 Ağustos günü resmi tatildir staj gününden sayılamaz.

10. Tüm stajlar sadece yaz döneminde yapılabilir. Sadece mezuniyet durumundaki öğrenciler Şubat tatilinde ve her iki dönemki final tatillerinde eksik stajlarını yapabilecektir.

11. Bir güz ve bir de bahar döneminde olmak üzere senede sadece iki defa staj mülakatı düzenlenecektir. Ara dönemde staj yapan mezun aşamasındaki öğrenciler, bu toplantılardan hangisine yetişebiliyorlarsa o toplantıda stajları değerlendirilecektir.

12. Atölye stajı diğer grup stajları için ön şart değildir.

13. 2. ve 3. grup stajlarını yapmak için ilgili dersin alınmış olması gerekmektedir.

14. Bulunduğu dönemde sadece bitirme tasarım projesi dersini alıyor dahi olsa, herhangi bir derste kaydı bulunan öğrenci dönem içerisinde staj yapamaz.

15. Erasmus öğrencileri dönem olarak Fakülte'mizden izin almış olması sebebiyle, gittikleri yerdeki eğitim dönemi başlangıcına kadar staj yapabileceklerdir.

ÖNEMLİ NOT: Yeni yasa gereğince ise staj yapacak öğrencilerin üniversiteleri tarafından sigortalanmaları gerekmektedir. Sigortası yapılmamış öğrenciler firmalar tarafından kabul edilmeyecektir.

Yukarıda yazılan STAJ BİLGİLERİ'ne, Staj Defteri bölümündeki, Staj Defteri Eki Staj Bilgileri dosyası olarak .pdf formatında indirilebilir.

STAJ BAŞVURULARINDA İZLENECEK YOL VE GEREKLİ EVRAKLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi
İnönü Caddesi, No: 65 Gümüssuyu (34437) - Beyoğlu, İSTANBUL
Tel: +90 212 293 13 00 (50 Hat) Dahili: 2830 +90 212 251 88 08 Faks: +90 212 251 88 29